CMIS Logo
Committee Management Information Service

Fire Authority

Reports and recommendations are submitted for consideration by the Authority in accordance with the agreed scheme of delegations and terms of reference of the Committees
21 July 2014 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying meetings 1 to 10 of 21 meetings found in selected date range
21 July 201411:0012:05 Fire Service HQScheduled
22 September 201411:0012:12 Fire Service HQScheduled
24 November 201411:0012:20 Fire Service HQScheduled
16 February 201511:0013:10 Fire Service HQScheduled
13 April 201511:00TBC Fire Service HQScheduled
29 June 201511:00TBC Fire Service HQOccurred
21 September 201511:00TBC Fire Service HQOccurred
23 November 201511:00TBC Fire Service HQOccurred
15 February 201611:00TBC Fire Service HQOccurred
11 April 201611:00TBC Fire Service HQOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 28 members/vacancies that match search criteria
Labour
Cllr Keith Robert Allcock Member 16/06/2016 - current
Conservative
Councillor Nicolas Barlow Member 24/02/2015 - current
Conservative
Cllr David Stuart Barrie Member 29/06/2015 - current
Labour
Cllr Kate Booth Member 16/06/2016 - current
Labour
Cllr Greg Brackenridge Member 16/06/2016 - current
Labour
Cllr Andrew Cartwright Member 16/06/2016 - current
Labour
Councillor Lynda Alice Clinton Member 21/07/2014 - current
Conservative
Councillor Stuart George Davis Leader of Principal Opposition Group 21/07/2014 - current
Conservative
Cllr Brian Douglas-Maul Member 25/06/2017 - current
Labour
Councillor John Edwards Chair of the Authority 21/07/2014 - current

Officers

NameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 officers/vacancies that match search criteria
Mrs Julie Connor Officer 16/08/2016 - current
Karen Gowreesunker Officer 16/08/2016 - current
Mike Griffiths Officer 16/08/2016 - current
Phil Hales Officer 16/08/2016 - current
Phil Loach Officer 16/08/2016 - current
Ms Emily Mayne Officer 16/08/2016 - current
Michele Pym Officer 16/08/2016 - current
Kal Shoker Officer 16/08/2016 - current
Mr Neil Spencer Officer 16/08/2016 - current
Mr Gary Taylor Officer 16/08/2016 - current
Karen Gowreesunker
Karen.Gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.