CMIS Logo
Committee Management Information Service

Scrutiny Committee

21 July 2014 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying meetings 1 to 10 of 24 meetings found in selected date range
01 September 201412:3014:00 Fire Service HQScheduled
13 October 201412:30TBC Fire Service HQScheduled
15 December 201412:30TBC Fire Service HQScheduled
16 February 201512:30TBC Fire Service HQScheduled
23 March 201512:00TBC Fire Service HQRescheduled
15 June 201512:30TBC Fire Service HQScheduled
17 August 201510:30TBC Fire Service HQOccurred
12 October 201512:30TBC Fire Service HQOccurred
16 November 201510:30TBC Fire Service HQOccurred
15 February 201612:30TBC Fire Service HQOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Cllr David Stuart Barrie Member 29/06/2015 - current
Labour
Cllr Greg Brackenridge Member 27/06/2016 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBE Member 21/07/2014 - current
Conservative
Cllr Peter Male Member 26/06/2017 - current
Labour
Cllr Catherine Elizabeth Miks Member 26/06/2017 - current
Labour
Councillor Sybil Eurlena Spence Member 21/07/2014 - current
Labour
Councillor Patricia Ann Young Member 21/07/2014 - current
Vacancy  

Officers

NameRoleMembership Dates
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Nicolas BarlowSubstitute 29/06/2015 - current
Labour
Cllr Kate BoothSubstitute 27/06/2016 - current
Labour
Councillor Lynda Alice ClintonSubstitute 29/06/2015 - current
Conservative
Cllr Brian Douglas-MaulSubstitute 26/06/2017 - current
Labour
Councillor Tersaim SinghSubstitute 29/06/2015 - current
Labour
Cllr Seamus James WalshSubstitute 27/06/2016 - current
Vacancy  
Vacancy  

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.