CMIS Logo
Committee Management Information Service

Appointments, Standards and Appeals Committee

The Committee will meet as and when required.
25 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Cllr Greg Brackenridge Member 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Simran Cheema Member 08/01/2024 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBE Member 25/06/2018 - current
Labour
Councillor Rizwan Jalil Chair 27/06/2022 - current
Labour
Cllr Basharat Mahmood Member 07/07/2023 - current
Labour
Cllr Catherine Elizabeth Miks Member 04/04/2023 - current
Vacancy  

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Labour
Councillor Gurdial AtwalSubstitute 13/07/2022 - current
Conservative
Cllr David Stuart BarrieSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur DeharSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Gavin LloydSubstitute 04/04/2023 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Karen Gowreesunker
Karen.Gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.