CMIS Logo
Committee Management Information Service

Scrutiny Committee

25 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 13 meetings found in selected date range
05 September 201810:0000:00 Fire Service HQOccurred
12 September 201811:0000:00 Fire Service HQOccurred
10 October 201810:0000:00 Fire Service HQOccurred
14 November 201810:0000:00 Fire Service HQOccurred
27 February 201910:0000:00 Fire Service HQOccurred
27 March 201910:0000:00 Fire Service HQOccurred
05 June 201910:0000:00 Fire Service HQOccurred
03 September 201914:00TBC Fire Service HQScheduled 
07 October 201913:30TBC Fire Service HQScheduled 
11 November 201911:30TBC Fire Service HQScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Nicolas Barlow Member 25/06/2018 - current
Conservative
Cllr David Stuart Barrie Member 25/06/2018 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur Dehar Member 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Manjit Singh Gill Member 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Kerry Shaunna Jenkins Vice Chair of the Scrutiny Committee 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Sybil Eurlena Spence Chairman 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Patricia Ann Young Member 25/06/2018 - current

Appointees

Officers

NameRoleMembership Dates
Mr Gary Taylor Officer 25/06/2018 - current
Stephen Timmington Officer 25/06/2018 - current
Sarah Warnes Officer 25/06/2018 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Cllr Jasbinder Kaur DeharSubstitute 25/06/2018 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBESubstitute 25/06/2018 - current
Labour
Cllr Catherine Elizabeth MiksSubstitute 25/06/2018 - current
Labour
Cllr Seamus James WalshSubstitute 25/06/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Karen Gowreesunker
Karen.Gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.