CMIS Logo
Committee Management Information Service

Joint Consultative Panel

25 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
26 July 201810:3000:00 Fire Service HQOccurred
17 September 201800:0000:00 Fire Service HQScheduled
05 November 201813:0000:00 Fire Service HQOccurred
04 February 201913:00TBC Fire Service HQOccurred
08 April 201912:30TBC Fire Service HQScheduled
16 September 201913:00TBC Fire Service HQScheduled 
04 November 201913:30TBC Fire Service HQScheduled 
03 February 202013:30TBC Fire Service HQScheduled 
06 April 202013:00TBC Fire Service HQScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Cllr Greg Brackenridge Member 24/06/2019 - current
Conservative
Cllr Sarah Jane Cooper Member 24/06/2019 - current
Labour
Councillor John Edwards Chair of Joint Consultative Panel 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Kerry Shaunna Jenkins Vice Chair of the Joint Consultative Panel 24/06/2019 - current
Conservative
Cllr Peter Phillip Miller Member 24/06/2019 - current

Officers

NameRoleMembership Dates
Wendy Browning-Sampson Employer Representative 25/06/2018 - current
Sasha Hitchins Employee Representative 25/06/2018 - current
Steven Price-Hunt Employee Representative 25/06/2018 - current
John Routley Employee Representative 25/06/2018 - current
Kevin Rowsell Employee Representative 25/06/2018 - current
Helen Sherlock Employer Representative 25/06/2018 - current
Sarah Warnes Employer Representative 25/06/2018 - current
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Cllr David Stuart BarrieSubstitute 25/06/2018 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur DeharSubstitute 25/06/2018 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBESubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Zafar IqbalSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Seamus James WalshSubstitute 25/06/2018 - current
Karen Gowreesunker
Karen.Gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.