CMIS Logo
Committee Management Information Service

Collaboration and Transformation Committee

24 June 2019 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
07 October 201910:30TBC Fire Service HQScheduled 
11 November 201913:30TBC Fire Service HQScheduled 
09 December 201910:30TBC Fire Service HQScheduled 
27 January 202010:30TBC Fire Service HQScheduled 
23 March 202011:00TBC Fire Service HQScheduled 
01 June 202010:30TBC Fire Service HQScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Nicolas Barlow Member 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur Dehar Chair of the Collaboration and Transformation Committee 24/06/2019 - current
Labour
Councillor John Edwards Member 24/06/2019 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBE Member 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Zafar Iqbal Member 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Seamus James Walsh Member 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Patricia Ann Young Vice Chair of Collaboration and Transformation Committee 24/06/2019 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Prof Simon Brake Member 24/06/2019 - current

Officers

NameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 officers/vacancies that match search criteria
Mrs Julie Connor Officer 24/06/2019 - current
Karen Gowreesunker Officer 24/06/2019 - current
Mike Griffiths Officer 24/06/2019 - current
Phil Loach Officer 24/06/2019 - current
Mr Satinder Sahota Officer 24/06/2019 - current
Mr Gary Taylor Officer 24/06/2019 - current
Stephen Timmington Officer 24/06/2019 - current
Sarah Warnes Officer 24/06/2019 - current
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Cllr David Stuart BarrieSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Greg BrackenridgeSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Manjit Singh GillSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Kerry Shaunna JenkinsSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Catherine Elizabeth MiksSubstitute 24/06/2019 - current
Conservative
Cllr Peter Phillip MillerSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Councillor Sybil Eurlena SpenceSubstitute 24/06/2019 - current
Karen Gowreesunker
karen.gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.