CMIS Logo
Committee Management Information Service
You are here:   Committees > WMFRA Committees

Scrutiny Committee

25 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Gurdial Atwal Member 27/06/2022 - current
Conservative
Cllr David Stuart Barrie Member 25/06/2018 - current
Labour
Cllr Simran Cheema Member 08/01/2024 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur Dehar Vice Chair of the Scrutiny Committee 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Gavin Lloyd Chair 07/07/2023 - current
Labour
Cllr Catherine Elizabeth Miks Member 26/06/2023 - current
Conservative
Councillor Vera Waters Member 27/06/2022 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Labour
Cllr Greg BrackenridgeSubstitute 07/07/2023 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBESubstitute 25/06/2018 - current
Labour
Councillor Rizwan JalilSubstitute 27/06/2022 - current
Labour
Cllr Parbinder KaurSubstitute 07/07/2023 - current
Conservative
Councillor Ian Kettle Substitute 27/06/2022 - current
Labour
Cllr Basharat MahmoodSubstitute 07/07/2023 - current
Labour
Councillor Sybil Eurlena SpenceSubstitute 07/07/2023 - current
Karen Gowreesunker
Karen.Gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.