CMIS Logo
Committee Management Information Service
You are here:   Committees > WMFRA Committees

Fire Authority

West Midlands Fire and Rescue Authority
25 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Labour
Cllr Adam Aston Leader of Principal Opposition Group 08/07/2024 - current
Labour
Councillor Gurdial Atwal Member 07/07/2022 - current
Conservative
Cllr David Stuart Barrie Member 25/06/2018 - current
Labour
Cllr Cathryn Bayton Leader of Principal Opposition Group 08/07/2024 - current
Labour
Cllr Greg Brackenridge Chair 25/06/2018 - current
Labour
Cllr Simran Cheema Member 08/01/2024 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur Dehar Member 25/06/2018 - current
Labour
PCC Simon Foster Police and Crime Commissioner 21/06/2021 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBE Leader of Principal Opposition Group 25/06/2018 - current
Labour
Councillor Rizwan Jalil Member 07/07/2022 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Mr Mike Ager Member 25/06/2018 - current
Prof Simon Brake Member 25/06/2018 - current
Dave Brown Member 26/06/2023 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

Karen Gowreesunker
Karen.Gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.