CMIS Logo
Committee Management Information Service
You are here:   Committees > WMFRA Committees

Collaboration and Transformation Committee

24 June 2019 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Gurdial Atwal Vice Chair of Collaboration and Transformation Committee 07/07/2022 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur Dehar Chair of the Collaboration and Transformation Committee 24/06/2019 - current
Labour
PCC Simon Foster Police and Crime Commissioner 21/06/2021 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBE Member 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Parbinder Kaur Member 07/07/2023 - current
Conservative
Councillor Ian Kettle Member 27/06/2022 - current
Labour
Cllr Gavin Lloyd Member 10/10/2022 - current
Labour
Councillor Sybil Eurlena Spence Member 07/07/2023 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Appointee
APCC Wasim AliSubstitute for PCC 02/09/2021 - current
Conservative
Cllr David Stuart BarrieSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Greg BrackenridgeSubstitute 24/06/2019 - current
Labour
Cllr Simran CheemaSubstitute 08/01/2024 - current
Labour
Councillor Rizwan JalilSubstitute 13/07/2022 - current
Conservative
Cllr Wayne LittleSubstitute 07/07/2023 - current
Labour
Cllr Basharat MahmoodSubstitute 07/07/2023 - current
Labour
Cllr Catherine Elizabeth MiksSubstitute 07/07/2023 - current
Karen Gowreesunker
karen.gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.