CMIS Logo
Committee Management Information Service
You are here:   Committees > WMFRA Committees

Joint Consultative Panel

25 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Cllr Cathryn Bayton Vice Chair of the Joint Consultative Panel 24/06/2024 - current
Labour
Cllr Greg Brackenridge Member 21/06/2021 - current
Labour
Cllr Simran Cheema Chair of Joint Consultative Panel 24/06/2024 - current
Conservative
Cllr Kenneth Ferguson Member 24/06/2024 - current
Labour
Cllr Basharat Mahmood Member 24/06/2024 - current

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 officers/vacancies that match search criteria
Darran Gough Employee Representative 26/06/2023 - current
Karen Gowreesunker Clerk to the Authority 30/09/2019 - current
Sasha Hitchins Employee Representative 12/07/2022 - current
Mr Satinder Sahota Monitoring Officer 30/09/2019 - current
Philippa Smith Employee Representative 13/09/2021 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Labour
Cllr Adam Aston Substitute 08/07/2024 - current
Labour
Councillor Gurdial AtwalSubstitute 08/07/2024 - current
Labour
Cllr Jasbinder Kaur DeharSubstitute 25/06/2018 - current
Conservative
Councillor Peter Charles Max Hogarth MBESubstitute 08/07/2024 - current
Labour
Councillor Rizwan JalilSubstitute 07/07/2023 - current
Labour
Cllr Gavin LloydSubstitute 07/07/2023 - current
Karen Gowreesunker
Karen.Gowreesunker@wmfs.net
0121 380 6678

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.